Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Fotografii-document din Ibănești (VIDEO)

Fotografii-document din Ibănești (VIDEO)
FOTO: Joc în fața bisericilor din Ibănești Sat


Câteva sute de fotografii vechi adunate, scanate și prelucrate de Nicoleta Man, bibliotecară la Biblioteca Comunală Ibănești, ne arată viața de odinioară din comuna noastră.

Grupate în nouă secțiuni, cele aproape 750 de imagini conturează un tablou complet, care surprinde toate momentele importante ale vieții oamenilor din comuna noastră: copilăria, anii de școală, tinerețea, armata, nunta, munca, timpul liber, viața spirituală, părinți, bunici și străbunici. Veți revedea dascăli, străbunici și bunici și cum sărbătoreau, lucrau, respectau tradițiile sau poate vă veți recunoaște în pozele dedicate anilor de școală sau copilăriei.

"Am vrut să scot din lada de zestre a bunicii nu doar costumele populare, ci și instantanee, momentele spontane din viața oamenilor. Varianta online mi s-a părut cea mai potrivită și am preferat-o unui album de bibliotecă pentru că, în acest fel, au acces la fotografii și persoanele plecate din sat, cele aflate în străinătate, care-și pot revedea astfel prieteni, rude și vecini", spune Nicoleta Man despre impresionantul demers.

Fotografiile pot fi vizionate fie în cele nouă filme din continuare, fie accesând link-ul Galerie media, și mai departe secțiunea a doua, denumită "Galerie video" (după galerie foto), fie pe Youtube - Fotografii document.

Copilăria

Anii de școală

Tinerețea

Armata

Nunta

Munca

Timp liber

Viață spirituală

Părinți, bunici, străbunici