Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Oficiali ai Ambasadei Elveției, în vizită la stâna din Poiana Obârșii

Oficiali ai Ambasadei Elveției, în vizită la stâna din Poiana Obârșii
FOTO: Vizita la stâna din Poiana Obârșii


Roland Python, directorul Biroului pentru Contribuția Elvețiană, din cadrul Ambasadei Elveției, Marie-Louise Stoicescu, asistent, și Tiberiu Ștef, consilier personal pe probleme de zonă montană al ministrului Petre Daea, s-au aflat ieri în comuna noastră într-o vizită oficială de documentare, care a vizat proiectul româno-elvețian "Modele agricole sustenabile pentru zona muntoasă".

Aceștia au venit pentru a evalua, după doi ani, proiectul din comuna noastră, materializat prin realizarea uneia dintre cele mai moderne stâne din România. Vizita oficialilor a debutat la Centrul de Instruire în Agricultură Agrom-Ro, unde s-au informat asupra părții legate de documentația proiectului, fiind urmată de discuții cu Consiliul Director al Composesoratului Ibănești și conducerea Primăriei Ibănești. În continuare, au vizitat, însoțiți de primarul Dan Vasile Dumitru, stâna din Poiana Obârșii, unde au trecut în revistă saivanul, pășunea, au participat la mulsul oilor și au degustat produse de la stână. "Au rămas plăcut surprinși să constate că, după doi ani, composesoratul Ibănești și proiectul implementat aici funcționează în condiții nemaipomenite", a spus Tiberiu Ștef.

Prin proiectul "Modele agricole sustenabile pentru zona montană din România", finanțat de Guvernul Elveției prin "Programul de cooperare elveţiano-român", s-a avut în vedere realizarea unor stâne-model în România, ceea ce a cuprins întregul proces de obținere a produsului, de la iarbă până la brânza tradițională. Obiectivul a fost realizat prin implementarea mai multor direcții: construirea de stâne moderne în șase locații din țară (județele Neamț, Suceava, Harghita, Vrancea, Mureș și Bistrița Năsăud), managementul stânelor (în proiect au fost incluse peste 1000 ha pentru ameliorarea calității covorului vegetal al pășunilor, captarea apei, însămânțare și supraînsămânțare, instalarea de garduri electrice etc), sănătatea și siguranța animalelor, realizarea de investiții pentru stâne (aducțiune de apă, energie electrică prin panouri solare, internet etc), rețete și specificații de produs pentru brandul înregistrat "De la Munte", formarea profesională (cu câte trei serii de programe pentru fiecare locație: instruire oieri montani, condiții de agromediu și managementul fermei), inclusiv schimburi de experiență cu alte structuri asociative.

Proiectul este rodul colaborării dintre Federaţia Agricultorilor de Munte „Dorna” (FAMD), Agrom-RO, Romontana, Fundaţia „Open Fields” și partenerul elvețian „Schweizerische Arbeitsgemeinschaft für die Berggebiete” (SAB – Centrul Elvetian pentru Regiunile Montane). Beneficiarii direcți ai proiectului sunt: Composesoratul Ibănești, Asociația Crescătorilor de Oi "Străcioru" - Bistrița Bârgăului, Asociația crescătorilor de animale -Tulgheș, Asociația producătorilor montani Fărcașa, Asociația de dezvoltare rurală Grințieșul - Broșteni și Obștea Năruja - Vrancea.