Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Întâlnirea dedicată tinerilor, organizată în Næstved (Danemarca)

Întâlnirea dedicată tinerilor, organizată în Næstved (Danemarca)
FOTO: Delegațiile participante la întâlnirea dedicată tinerilor din Næstved (Danemarca)/ Arhiva personală a participanților


O delegație a comunei Ibănești a participat la întâlnirea pentru tineret organizată de localitatea Næstved, din Danemarca, în cadrul Charter of European Rural Communities.  

Întâlnirea face parte din proiectul LYCEUM – Local Youngsters Creating European Unique Movements derulat de organizația europeană, proiect aflat la debut și care acoperă perioada 2019-2020. Proiectul a fost aplicat de localitatea Ockelbo (Suedia), obținând 90 din 100 de puncte, și aprobarea Comisiei Europene. Acesta a fost prezentat la finalul întâlnirii pentru tineret din Tisno (Croația - septembrie, 2018), fiind redactat de echipa de aplicație din cadrul organizației, formată din Zsuzsanna Lukács și Karlo Klarin, cu ajutorul altor membri și voluntari.

Prima "oprire" în cadrul proiectului LYCEUM a fost la Næstved și a avut drept temă “Comunicarea socială interculturală – Din culisele vieții imigranților cu un ghid local”. Au participat delegații formate din patru membri din Germania, România, Letonia, Finlanda, Slovacia, Estonia, Bulgaria, Polonia, Lituania și Croatia. Din partea comunei noastre, la întâlnire au participat Roxana Petra, Claudiu Todoran, Mihai Gliga și Jeni Suciu.

Carsten Rasmussen, primarul localității, a întâmpinat oaspeții la Primăria Næstved, după care echipa de aplicație a prezentat programul LYCEUM. Foști refugiați și imigranți au oferit participanților un tur ghidat în Næstved, povestind despre experiențele avute în cadrul procesului de acomodare într-un loc nou, iar la Remisen, un loc dedicat tinerilor antreprenori din Næstved, s-a discutat despre prejudecățile legate de noii cetățeni care provin din culturi diferite. Worshop-uri și prezentări au mai avut loc Næstved Gymnasium și la Local Youth Centre JB10 - club al tinerilor în care aceștia socializează, învață, organizează evenimente, bazându-se pe voluntariat.

O impresie deosebită a lăsat Brøderup Efterskole, un after-school plasat între școala gimnazială și liceu, reprezentând o perioadă de un an în care se are în vedere strict dezvoltarea personală a tinerilor și a abilităților acestora (tinerii locuiesc aici în sistem de internat, învață să călărească, să cânte la instrumente muzicale, urmează diferite cursuri care vizează nu discipline școlare, ci identificarea și dezvoltarea înclinațiilor).

Responsabilizarea tinerilor, implicarea lor activă în viața comunității locale, inițiativele, voluntariatul și importanța acestuia au fost teme principale de discuție în cadrul întâlnirii. De altfel, printre întrebările lansate în dezbateri a fost și ce activități și evenimente ar crea participanții în localitățile din care vin în cadrul unui club precum Local Youth Centre JB10, spune Roxana Petra, din delegația comunei noastre - o întrebare deschisă, care ar putea fi adresată tuturor tinerilor din orice comunitate.