Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Primul pas spre înființarea asociației Friends of Europe - Ibănești

Primul pas spre înființarea asociației Friends of Europe - Ibănești
FOTO: Zsuzsana Lukács, vicepreședinte CERC, a luat parte la ședința privind înființarea asociației Friends of Europe-Ibănești.


În Ibănești va fi înființată asociația Friends of Europe - Ibănești (Prietenii Europei - Ibănești) care va avea drept scopuri atât derularea activităților legate de organizația europeană Charter Of European Rural Communities, cât și a unor noi proiecte la nivelul comunei. În acest fel, Ibănești se alătură altor 12 localități membre ale organizației unde aceste asociații funcționează cu succes. 

La sfârșitul săptămânii trecute, s-a desfășurat o ședință informativă în care au fost prezentate rolul și obiectivele asociației. La ședință a luat parte Zsuzsanna Lukács, vicepreședinte al organizației europene Charter Of European Rural Communities (CERC), mesaje fiind transmise și de Boy Scholtze, președintele organizației, și de reprezentanți ai asociației Friends Of Europe-Tisno, din Croația.

În cadrul organizației Charter of European Rural Communities (Carta Comunităților Rurale Europene), unde Ibănești reprezință țara noastră din anul 2007, asociațiile Friends of Europe ocupă un loc foarte important, acestea ajutând la realizarea activităților și proiectelor stabilite de Charter, organizarea întâlnirilor, derularea de proiecte europene comune între școli și alte organizații și asigură continuitatea parteneriatului cu organizația indiferent de schimbările care pot să apară de-a lungul timpului.

Derularea de acțiuni la nivel local

Pe lângă sprijinirea activităților organizației europene, un obiectiv vizat prin înființarea asociației în Ibănești este derularea de acțiuni pentru comunitatea locală.
“Ne dorim să rămânem membri, să păstrăm contactul cu organizația europeană indiferent de schimbările politice, umane, de interes care pot să apară de-a lungul timpului și, în paralel, vom iniția proiecte și programe la nivelul comunei. Prin asociație putem derula activități de care poate chiar este lipsă la noi, cum sunt acțiunile de voluntariat în care sunt implicați tinerii. Un exemplu ar fi acțiunile de curățenie organizate de primărie care au loc în fiecare an, dar putem extinde aceste inițiative, cum ar fi să ajutăm persoane singure, vârstnice care au nevoie de sprijinul nostru, familii cu situație dificilă. Avem ocazia să facem lucruri frumoase. Deci, ne ajută să ținem contactul cu organizația, dar și pe noi, ca și comunitate”, a spus Ingrid Dan, directoarea Școlii Gimnaziale Ibănești.

În acest sens, Zsuzsanna Lukács a prezentat o serie de acțiuni derulate prin asociația Friends of Europe-Nagycenk la nivel local: o clădire veche a fost renovată și transformată într-un centru cultural prin fonduri europene, organizarea unui bal anual costumat (în ianuarie) în cadrul căreia se organizează și o tombola, iar fondurile obținute merg la grădinițe și școli, tur pe bicicletă în jurul localității, târg de carte, strângere de fonduri pentru familii nevoiașe. Pe plan european, asociația din Nagycenk asigură colaborarea cu Charter Of European Rural Communities, promovează valorile europene și stabilește legături cu celelalte localități din organizație pentru derularea de proiecte comune (cu școlile, echipa de dansuri), a organizat două întâlniri europene pentru tineret, evenimente cu ocazia Zilei Europei, crosul "Run for Europe", Euphoria - aniversarea a 15 ani de la lărgirea Uniunii Europene (și intrarea localității în Charter).

Provocări europene

Zsuzsanna Lukács a prezentat și provocările cu care se confruntă organizația în prezent: concretizarea Brexit-ului, ceea ce însemna că localitatea Desborough din Marea Britanie ar fi trebuit să părăsească organizația, dar lucrul acesta nu s-a întâmplat datorită unei modificări în statutul organizației; în Slovenia, noua conducere a primăriei a decis ca localitatea Moravče să părăsească organizația, ceea ce s-a și întâmplat de la 31 decembrie 2019, deși exista interes din partea locuitorilor. O asociație precum Friends Of Europe prin care să se deruleze colaborarea cu organizația ar fi permis, în acest caz, păstrarea calității de membru. Au fost totuși identificate noi candidate din Slovenia. O altă problemă este în Bulgaria, în cazul căreia organizația a decis să încheie colaborarea cu localitatea Slivo Pole, din cauza lipsei de implicare și răspuns, dar s-au găsit și în acest caz localități candidate.

De asemenea, vicepreședintele CERC a prezentat proiectele aflate în derulare – Lyceum și reForm - fiind vorba de proiecte prin care organizația a obținut finanțare europeană pentru derularea întâlnirilor care vor avea loc în perioada următoare.

“Sunt multe provocări, Marea Britanie a decis să iasă din Uniunea Europeană, dar la întâlnirea primarilor din Malta am hotărât să păstrăm Desborough în organizație, cu Bulgaria au fost probleme, Moravče a părăsit organizația, spunându-se că aceasta reprezintă o cheltuială. Dar tot oamenii din comunitate merg la aceste întâlniri și marea majoritate a banilor se întorc prin programele accesate. Prin cele două proiecte au fost accesate din nou fonduri europene, deci organizarea următoarelor întâlniri este susținută prin fonduri de la Uniunea Europeană. Desigur, mai apar și alte cheltuieli, care sunt inerente, susținute de obicei de primărie, dar aș zice că este minusculă această cheltuială față de beneficiile și câștigul pe care îl are comunitatea noastră din acest proiect. Cei care ați fost în deplasări de-a lungul celor 13 ani ați avut de învățat și sper ca, pe măsură ce mergem, să învățăm în continuare lucruri noi, să luăm contact mai mult cu locuitori din alte localități din Europa", a spus Dan Vasile Dumitru, primarul comunei Ibănești.

Întâlnire anuală în Ibănești, în 2021

Necesitatea înființării asociației Friends Of Europe - Ibănești este cu atât mai mare cu cât, în vara anului viitor, în Ibănești va avea loc o întâlnire anuală mare, însemnând venirea delegații formate din opt participanți din 27 de țări. 

„În 2021, delegații din peste 27 de țări vor veni în Ibănești ca să facem ceea ce ne place mai mult: să întâlnim alți oameni. Știu că o puteți face pentru că ați mai găzduit câteva alte întâlniri, dar o întâlnirea anuală este cireașa de pe tort. Vă felicit pentru înființarea asociației, abia aștept să colaborez cu asociația Friends of Europe Ibănești, dar de asemenea îmi doresc să continui să colaborez cu Primăria Ibănești așa cum o facem de 13 ani. Și, desigur, sunt nerăbdător să revin și să mă întâlnesc anul viitor cu prietenii români din Ibănești”, a transmis Boy Scholtze, președintele organizației, într-un mesaj video.

"Asociațiile Friends Of Europe (Prietenii Europei) au demonstrat că au un rol foarte important în dezvoltarea comunităților rurale și sunt o legătură importantă între Charter și cetățenii localităților membre. Prin urmare, suntem mândri să vedem că ideea continuă să se răspândească în tot mai multe țări membre cu fiecare an șidorim comunei Ibănești mult noroc și succes în activitatea viitoare a asociației lor!" - mesaj postat pe pagina de Facebook a Charter Of European Rural Communities. 

Prin înființarea asociației, comuna noastră se alătură localităților Bienvenida (Spania), Cashel (Irlanda), Cissé (Franța), Desborough (Marea Britanie), Esch (Regatul Țărilor de Jos), Hepstedt (Germania), Nagycenk (Ungaria), Næstved (Danemarca), Bièvre (Belgia), Bucine (Italia), Samuel (Portugalia) și Tisno (Croația) unde asociațiile Friends Of Europe funcționează deja cu succes.