Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Proiect european, prin Erasmus Plus, derulat la Școala Gimnazială Ibănești

Proiect european, prin Erasmus Plus, derulat la Școala Gimnazială Ibănești
FOTO: Proiect Erasmus + la Școala Gimnazială Ibănești


Școala Gimnazială Ibănești derulează un proiect european, împreună cu școli din Croația, Grecia și Franța, prin programul Erasmus Plus. 

Proiectul Activități sustenabile pentru elevii din toată lumea. O cale de a activa tineretul se desfășoară timp de un an de zile, până pe 31 august 2021, și are ca teme principale ecologia și dezvoltarea spiritului civic. În tot acest interval de timp, în cele patru școli au loc activități tematice stabilite prin proiect, după un calendar comun de acțiune, cu o permanentă colaborare și schimb de experiență între părțile implicate.

Alte obiective importante, urmărite prin activitățile desfășurate, sunt perfecționarea limbii engleze, aceasta fiind limba de comunicare între școlile din Tisno (Croația), Puy Lonchard, Cissé (Franța), Ibănești (România), Kolindros (Grecia), stimularea cooperării, a gândirii critice la elevi, cultivarea spiritului de echipă, o bună înțelegere a Uniunii Europene și a diferitelor culturi.

"Desfășurăm acest proiect împreună cu parteneri de care ne leagă activități comune, schimb de experiență și o îndelungată prietenie în cadrul Asociației Comunităților Rurale din Europa, din care comuna noastră face parte din anul 2007. Prin acesta, elevii noștri au ocazia să descopere cum învață și lucrează colegii lor din alte țări, să coopereze cu ei. Este o experiență foarte importantă, atât pentru activitatea lor școlară, cât și pentru dezvoltarea lor personală", subliniază Ingrid Dan, directoarea Școlii Gimnaziale Ibănești.

Colegi din Franța, Croația, România, Grecia 

Proiectul atinge discipline precum educație civică, limba engleză, sport, dar zona de interes este mult mai largă și vor avea loc activități și pe alte teme, precum: Săptămâna matematicii (în limba engleză), Ziua Europei (9 Mai) sau Ziua Europeană a limbilor străine care a avut loc deja, cu ore similare desfășurându-se în toate cele patru școli. 

La rândul lor, pe parcursul acestui an, profesorii din toate cele patru școli vor păstra permanent legătura între ei, vor colabora și vor face schimb de experiență cu colegii din alte țări. Proiectul include și o întâlnire a elevilor, cu derularea față în față de activități, în anul 2021.

Școala Gimnazială Ibănești nu este la prima acțiune cu parteneri internaționali. În anii anteriori, a colaborat cu școli cu Croația, Ungaria, Spania, Statele Unite ale Americii prin Concursul Multidisciplinar de Creație "Ion Creangă". De asemenea, Ingrid Dan, directoarea instituției, a vizitat, anul trecut școala din Tisno, parteneră în actualul proiect. 

Date despre proiect

Școli partenere:

Școala Elementară din Puy Lonchard, Cissé (Franța)

Școala Primară Vjekoslava Kaleba, Tisno (Croația) 

Școala Primară din Kolindros (Grecia)

Școala Gimnazială Ibănești (România)

Obiectivele proiectului:

♦ Îmbunătățirea competențelor lingvistice ale elevilor 

♦ Crearea de legături durabile între elevii comunităților locale din Europa

♦ Sensibilizarea elevilor cu privire la dezvoltarea durabilă și schimbările climatice

♦ Dezvoltarea spiritului civic european 

Durata proiectului: 12 luni

Data finalizării proiectului: 31.08.2021

FOTO: Cu ocazia Zilei Europene a Limbilor, elevii au desenat și scris mesaje în diferite limbi pe tricouri

Creat cu Padlet