Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Prima zi de școală. Anul școlar 2021-2022 a început!

Prima zi de școală. Anul școlar 2021-2022 a început!
FOTO: Prima zi de școală. Anul școlar 2021-2022 a început!


A fost sărbătoare, una dintre cele mai mari sărbători ale toamnei, la școlile din comuna Ibănești, care și-au întâmpinat elevii, în prima zi de școală, cu bucurie și căldură.

460 de elevi au început astăzi cursurile la școlile din comuna Ibănești. Anul școlar a debutat cu prezența fizică a elevilor în sălile de clasă și, desigur, cu respectarea tuturor normelor de protecție sanitară care au fost în vigoare și până în prezent. Se va trece pe scenariu de predare online doar în cazul în care incidența îmbolnăvirilor cu COVID-19 depășește rata de 6/1000 de locuitori în comună. 

Este un an pe care dascălii îl încep cu speranța și dorința să desfășoare cu elevii, ca în anii de dinaintea pandemiei, activități extrașcolare educative, să continue proiectele Erasmus Plus, care înseamnă schimb de experiență pentru elevi cu copii din alte țări, să participe la programe și proiecte nelipsite până la pandemie din calendarul de activități: Ziua Educației, Ziua Ștafetei, Ziua Legumelor Donate, Let's Do It România, concursul multidisciplinar "Ion Creangă".

Pe lângă cadre didactice, părinți și elevi, la festivitățile de deschidere a anului școlar 2021-2022 au participat primarul comunei Ibănești, Dan Vasile Dumitru, reprezentanți ai Primăriei și Consiliului Local Ibănești. De asemenea, a luat parte agentul-șef, Florin Suceava, care s-a adresat celor prezenți subliniind necesitatea și importanța unei colaborări permanente între structurile M.A.I. - cadre didactice – părinți și au fost oficiate slujbe religioase de binecuvântare.

"Trăim cu toții astăzi un moment emoționant și special, pe care fiecare dintre cei prezenți îl experimentează unic, în felul său", a  subliniat în cuvântul adresat celor prezenți, prof. Ingrid Dan, directoarea Școlii Gimnaziale Ibănești. 

"Bobocilor, elevii care ne pășesc pentru prima dată pragul, le urăm bun venit la școala noastră. Sperăm ca anii pe care îi veți petrece pe băncile acesteia școli, să fie anii formării voastre ca oameni. Elevilor noștri, celor care au mai puține emoții astăzi, dar în trecut au simțit și ei teama de necunoscut a bobocilor, le spunem bun revenit acasă, pentru că aici, este pentru cinci-șase ore casa fiecăruia.

Încheiem un ciclu de școală, dăm examene, începem altul, promovăm, avem succese, uneori întâmpinăm dificultăți pe care le depășim. Drumul nostru împreună este drumul cunoașterii, al auto-cunoașterii. Pe acest drum ne angajăm împreună, elevi și profesori. Locul binecuvântat în care ne desfășurăm activitatea este școala. În școală, dragi elevi, aflați lucruri noi, vă lărgiți orizontul, dobândiți noi deprinderi, învățați să învățați, să descoperiți lumea din jurul vostru, dar și să priviți în voi înșivă pentru a descoperi ceea ce vreți de la viață și cum să dobândiți lucrurile dorite. Este necesar, dragii mei, să înțelegeți un adevăr: că trebuie trebuie să învățați nu atât pentru școală, cât pentru viață. Noi, profesorii, vă suntem alături, călăuze și prieteni mai mari, la care puteți apela de câte ori aveți nevoie

Școala este frumoasă și curată. Înzestrată cu tot ce este necesar desfășurării unui învățământ modern, de calitate: mobilier în toate sălile de clasă modern, biblioteca bogată care vă așteaptă să îi descoperiți tainele, o sală de calculatoare conectată la internet, laboratoare, cabinet fonic pentru studierea limbilor străine, două table inteligente, o sală de sport, ansamblu de jocuri pentru preșcolari și elevii ciclului primar. Aveți tot ce vă trebuie pentru un învățământ de bună calitate, performant. Așteptăm din partea voastră dorința de a învăța, munca temeinică si respect pentru tot ceea ce va punem la dispoziție.

Dragi părinți, vă asigurăm că vom face tot ceea ce ne stă în putință pentru a răspunde exigențelor dumneavoastră. Vă rugăm să fiți alături de noi, să ne sprijiniți în realizarea unui adevărat parteneriat în care vor avea de câștigat copiii. Vă rugăm să răspundeți chemărilor școlii, pentru că, fără o relație strânsă școală familie, este greu să reușim. Înțelegem că viața pe care o trăm nu este ușoară, că timpul dumneavoastră înseamnă îndeplinirea obligațiilor de serviciu, dar vă rugăm să înțelegeți și dumneavoastră că prioritatea cea mare sunt copiii noștri. Așteptăm sfaturile și sprijinul dumneavoastră. Ne dorim ca instituția noastră să dea șanse egale fiecărui elev, pentru ca studiile în această școală înseamnă șansa unei cariere de succes" - profesor Ingrid Dan, Directoarea Școlii Gimnaziale Ibănești.

La rândul său, primarul comunei Ibănești, Dan Vasile Dumitru, a subliniat importanța colaborării strânse cu administrația  publică locală:

"E al doilea an școlar deschis în pandemie și trebuie să facem niște eforturi în plus pentru sănătatea tuturor. Și eu sunt părinte și sunt conștient de responsabilitatea imensă pe care o avem. Iar ca primar, sunt conștient și de faptul că aveți nevoie de parteneri serioși, competenți și credibili în instituțiile statului. La rândul meu, ca ales al vostru, am nevoie de sprijinul dumneavoastră pentru a identifica soluțiile cele mai bune la problemele din comuna noastră. Sper ca împreună, prin colaborare și consultare, să le oferim copiilor noștri un viitor mai bun - iar personalului didactic o viață mai confortabilă, mai sigură și mai respectată."

Mult succes elevilor și cadrelor didactice în noul an școlar!