Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

"Au strâns toamnă după toamnă", ediția 2019

"Au strâns toamnă după toamnă", ediția 2019
FOTO: "Au strâns toamnă după toamnă" - Căminul Cultural din Ibănești Pădure, ediția 2019


O nouă ediție a spectacolului dedicat persoanelor vârstnice, organizat de Primăria și Consiliul Local al Comunei Ibănești, s-a desfășurat duminică, 20 octombrie, la Căminul Cultural din Ibănești Pădure.

Persoanele de vârsta a treia au fost celebrate duminică printr-un spectacol care, pentru câteva ore, a împletit la Căminul Cultural din Ibănești Pădure emoția și bucuria, aducând pe scenă și în suflete cântecul popular și voia bună.

Ca la edițiile anterioare, un moment important al evenimentului a fost premierea cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie. Cele zece cupluri de aur ale comunei noastre au fost prezentate și premiate în aplauzele publicului de către primarul comunei Ibănești, Dan Vasile Dumitru, viceprimarul acesteia, Marius Gliga, alături de Vasile Gliga, revenit la Căminul Cultural din Ibănești Pădure pentru o nouă ediție a evenimentului.

Au fost premiați: Chirteș Dumitru și Valeria, Gliga Ioan și Varvara, Feier Vasile și Maria, Dan Niculaie și Floarea, Dan Nicolaie și Valeria, Gliga Ilarion și Floarea, Gliga Nicolaie și Nastasia, Todoran Ioan și Floarea, Ariciuc Gheorghe și Olivia, Anti Viorel și Finica. "Aceste zece cupluri de aur sunt exemple pentru noi toți. Sunt oameni care de-a lungul timpului au avut parte de bucurii, împliniri, greutăți, sacrificii, muncă multă, dar pe care respectul pentru ceea ce reprezintă familia, valorile ei și credința i-au făcut mai puternici și îi aduc astăzi, după atâția ani, împreună în fața noastră", spune primarul comunei, Dan Vasile Dumitru. 

2019 - An omagial al satului românesc 

„Omagierea satului românesc și a contribuției sale majore la devenirea istorică a poporului român este o necesitate și o demnitate”, sublinia Patriarhul Daniel, la începutul anului, când anul 2019 a fost declarat de către Biserica Ortodoxă Română "An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)". În an omagial al satului românesc, spectacolul a reprezentat o ocazie pentru comuna noastră de a-și manifesta respectul și recunoștința și față de cei care, de-a lungul anilor de activitate, și-au pus munca, vocația și crezul în slujba comunității, au format generații, au reprezentat modele pentru acestea, au transmis cunoștințe și au alinat suflete. Diplome de excelență pentru activitatea didactică, misionară și administrativă au primit 39 de dascăli pensionari, preotul Lucian Brejea, preotul profesor Simion Todoran și domnul Dumitru Chirteș, fost primar al comunei Ibănești.

Îndrăgita interpretă Florina Oprea, fiică a comunei noastre, s-a aflat și în acest an în mijlocul sărbătoriților și al publicului, bucurându-i deopotrivă cu frumoasele ei cântece. Pe scenă au mai urcat Angel Avram însoțit de un grup de artiști, Suzana și Daciana Vlad, grupul vocal "Ecou din Ibănești", instrumentiști și tânăra interpretă Gizella Ianko. Evenimentul a fost completat de o tombolă pentru femei, cu ocazia Zilei internaționale a femeii din mediul rural (15 octombrie).