Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Spectacol de Crăciun - 19 decembrie 2019

Spectacol de Crăciun - 19 decembrie 2019
FOTO: Primarul comunei, Dan Vasile Dumitru, și viceprimarul acesteia, Marius Gliga, alături de elevii premiați (care au încheiat anul școlar 2018-2019) cu cele mai bune rezultate.


Obiceiurile, colindele, tradițiile prilejuite de sărbătoarea Nașterii Domnului au umplut de bucurie sufletele celor prezenți la spectacolul de Crăciun organizat de Școala Gimnazială Ibănești în după-amiaza zilei de 19 decembrie. Cu aceasta ocazie, au fost premiați de către Primăria Ibănești elevii care au obținut rezultate foarte bune în anul școlar precedent, iar personalitățile comunei - dascăli, preoți, primari - care și-au pus amprenta de-a lungul timpului asupra comunității au primit diplome de recunoștință oferite de Școala Gimnazială Ibănești. 

Program plin de veselie și de culoare pregătit de elevii școlilor din Ibănești în prag de sărbători de iarnă! Aceștia au colindat, au dansat, au prezentat o scenetă și obiceiuri de iarnă. Desigur, de pe scena Căminului Cultural din Ibănești nu puteau lipsi Capra, Sorcova sau Plugușorul. Pe lângă elevi, pe scenă au mai urcat: Grupul vocal "Ecclesia" al preoților Protopopiatului Reghin, ansamblul de dansuri "Doina Mureșului", ansamblul folcloric "Coronița", Solovăstru, Gabriel Bucur, Marcel Crăciunescu (Șăl), Ana Crișan Toncean, Mihaela Botoș Lateș, corul "Ibășteana", grupul vocal "Ecou de Ibănești". Invitata-surpriză a spectacolului a fost artista Viorica Oprea, din Chișinău.

Premii și diplome de recunoștință

În cadrul spectacolului, elevilor din ciclul gimnazial care au încheiat anul școlar precedent cu cele mai bune rezultate în clasele lor (locurile I, II și III) le-au fost înmânate diplome și premii de către primarul comunei, Dan Vasile Dumitru, și viceprimarul acesteia, Marius Gliga. Un alt moment, extrem de emoționant, a fost acordarea de către directoarea Școlii Gimnaziale Ibănești, Ingrid Dan, și directoarea adjunctă, Petra Camelia, a unor diplome de recunoștință unor OAMENI, personalități din comună - dascăli, primari și preoți -, care și-au pus activitatea, dăruirea, harul și vocația în slujba comunității.

"În anul omagial al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari, am considerat ca o datorie morală, ca și noi școlile, să aducem recunoștința noastră celor care oferă educație moral-creștină în comunitatea noastră și nu numai, să aducem aprecierea noastră celor care au impus standardele unui învățământ de calitate în școlile din Ibănești și, nu în ultimul rând, un omagiu acelor primari care au contribuit de-a lungul timpului la dezvoltarea comunei noastre", a spus Ingrid Dan.

"Felicitări dascălilor pentru frumoasa inițiativă! A fost un moment deosebit de emoționant să văd urcând pe scenă pentru a primi diplome de recunoștință din partea Școlii Gimnaziale Ibănești oameni dedicați comunei. Cu toții îi cunoaștem: sunt cei care ne-au pus stiloul în mână, ne-au învățat, ne-au îndrumat cu sfaturi creștinești, au fost și sunt alături de noi la bine și la greu, au lucrat pentru această comună. Vă mulțumim tuturor pentru că v-ați dedicat munca și vocația comunei noastre!", a spus, la rândul său, primarul comunei Ibănești.

Colaj video