Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Festivalul de pricesne și cântări bisericești, 1 martie 2020

Festivalul de pricesne și cântări bisericești, 1 martie 2020
FOTO: Corul Parohiei Ortodoxe Ibănești Sat la Festivalul de pricesne, 1 martie 2020


Duminică, în prima zi a lunii martie, la Căminul Cultural din Ibănești a avut loc a VII-a ediție a festivalului de pricesne, marcând prin momente pline de evlavie intrarea în Postul Paștelui.

Pe scenă au urcat corul Parohiei Ortodoxe Isticeu condus de preotul paroh Călin Romanți, corul Parohiei Ortodoxe Ibăneşti Sat, coordonat de preotul paroh Genu Oprea, corul Parohiei Ortodoxe Dulcea, coordonat de preotul paroh Daniel Sava şi Steluța Breja, corul Parohiei Ortodoxe Ibăneşti Pădure, coordonat de preot paroh Florin Franc, corul Parohiei Ortodoxe Toaca - coordonat de preot paroh Aurelian Tocheș și corul Parohiei Ortodoxe Hodac, coordonat de preotul paroh Nicolae Fiț

Invitate speciale au fost interpretele Anca Manoilă, Florina Oprea, Adriana Niculici și corul Parohiei Ortodoxe Sâncraiu de Mureș. Cum festivalul de pricesne a coincis în acest an cu ziua de 1 Martie, Primăria comunei Ibănești a oferit mărțișoare tuturor participantelor la eveniment. 

În cuvântările, părintele Călin Romanți a evidențiat faptul că anul 2020 a fost declarat de Sfântul sinod al Bisericii Ortodoxe Anul omagial al pastorației părinților și copiilor și Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români. "În acest an, familiile creștine intră mai profund în atenția Bisericii Ortodoxe Române, anul 2020 fiind proclamat de către Sfântul Sinod al Bisericii noastre An omagial al pastorației părinților și copiilor. Pe de altă parte, vrem să fie jertfa noastră una de recunoștință adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile sale și de comemorare a celor care de-a lungul timpului au făcut bine în sfintele noastre biserici și și-au adus aminte de cei săraci, întrucât anul acesta a fost declarat de același sinod al bisericii noastre An comemorativ al filantropilor ortodocși români", a spus acesta. 

Ca în fiecare an, evenimentul a fost organizat de parohiile Dulcea, Isticeu, Ibănești-Pădure, Ibănești-Sat, Toaca și Hodac.