Acest site foloseste cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Politica de utilizare a cookie-urilor | Protectia datelor cu caracter personal

Spectacol de Crăciun, organizat de Școala Gimnazială Ibănești

Spectacol de Crăciun, organizat de Școala Gimnazială Ibănești
FOTO: Spectacol de Crăciun, organizat de Școala Gimnazială Ibănești

Dată eveniment:  19 Decembrie 2019 |  Ora: 16.00

Joi, 19 decembrie, la Căminul Cultural din Ibănești Sat are loc un spectacol de Crăciun organizat de școlile din Ibănești în parteneriat cu Primaria și Consiliul Local Ibănești.

În prima parte a spectacolului, elevii școlilor din Ibănești ne vor umple sufletele cu bucuria nașterii Domnului, prezentând un program format din colinde, poezii și tradiții de Crăciun.

Organizat în Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari), evenimentul este de asemenea o ocazie pentru școli de a-și recunoștința față de toți cei care, prin munca lor, au îndrumat generații și au contribuit la dezvoltarea comunei.

"În partea a doua, acum, în anul omagial al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari, am considerat ca o datorie morală, ca și noi școlile, să aducem recunoștința noastră celor care oferă educație moral-creștină în comunitatea noastră și nu numai, să aducem aprecierea noastră celor care au impus standardele unui învățământ de calitate în școlile din Ibănești și, nu în ultimul rând, un omagiu acelor primari care au contribuit de-a lungul timpului la dezvoltarea comunei noastre", spune Ingrid Dan, directoarea școlilor.

Pe lângă elevi, pe scena Căminului Cultural din Ibănești vor urca: Grupul vocal "Ecclesia" al preoților Protopopiatului Reghin, ansamblul de dansuri "Doina Mureșului", ansamblul folcloric "Coronița", Solovăstru, Gabriel Bucur, Marcel Crăciunescu (Șăl), Ana Crișan Toncean, Mihaela Botoș Lateș, corul "Ibășteana", grupul vocal "Ecou de Ibănești".